hrady a zámky

  • Zámek Nové Sedliště

Malebný barokní zámek se nachází ve vsi Nové Sedliště na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zámek je patrová obdélná budova s mansardovou střechou a dvěma hranolovými vížkami v nárožích severního průčelí.

  • Zámek Mokrosuky

Renesanční zámek se nachází ve vsi Mokrosuky na Klatovsku v Plzeňském kraji. Zámek je patrová dvoukřídlá budova se sedlovou střechou, ozdobnými štíty a otevřenými arkádovými chodbami.

  • Zámek Radnice

Zámek stojí v jižní části náměstí ve městě Radnice na Rokycansku v Plzeňském kraji. Zámek je patrová obdélníková budova se středním rizalitem. Zámek nechali kolem roku 1730 postavit Harrachové. Po nich získali zámek Šternberkové, kteří vlastnili zdejší panství až do roku 1945. Na počátku 19. století si však Šternberkové vybudovali nové zámecké sídlo a radnický zámek opustili, na zámku pak sídlila pouze hospodářská správa a od roku 1827 byl v přízemí zámku hostinec. V roce 1849 zámek vyhořel, poté byl opraven a upraven do dnešní podoby.

  • Vodní hrad Švihov

Pozdně gotický hrad byl původně vodou chráněnou tvrzí ze 14. století patřící rodu Rýzmbergů. V 15. století byla tvrz napadena a získána husity. Koncem 15. a začátkem 16. století postavil na jejím původním místě Půta Vihovský z Rýzmberka nový hrad s vodním opevněním, které vytvořilo umělý ostrov. Po třicetileté válce byl hrad změněn na sýpku a v 19. stol. opuštěn. Rozsáhlé opravy hradu byly provedeny státem po roce 1950. Interiéry hradu přibližují návštěvníkům život v 16. století. V kapli jsou umístěny hodnotné plastiky, zajímavá je rovněž hradní zbrojnice.

  • Zámek Nečtiny

Zámek Nečtiny se nalézá v obci Nečtiny. Na kopci nad ním se nachází zříceniny hradu Preitenštejna.V současné době patří zámek pod Západočeskou univerzitu v Plzni. Volně přístupný je pouze zámecký park.Zámek má dnes pozoruhodnou novogotickou podobu, kterou získal v letech 1855 - 1856.

  • Hrad Velhartice

Pozdně gotický hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v květnu až září každý den kromě pondělí. Raritou evropského formátu hradu Velhartice je unikátní kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky.

  • Zámek Zelená Hora

Raně barokní zámek nechali postavit ve 2. polovině 17. století Šternberkové. Zámek Zelená Hora s bohatou historií leží v malebné krajině Nepomucka. Většina původního vybavení zámeckých interiérů byla rozvezena po blízkých zámcích nebo ztracena. Přesto je návštěva Zelené Hory, jejíž slavnou historii jí upřít nelze, nezapomenutelným zážitkem. Expozici tvoří výstava k historii zámku a kdysi slavného kláštera v bývalé konírně, dále pak výstava k Rukopisu zelenohorskému, fotografie zámku, např. letecké snímky či umělecké fotografie včetně kolorovaných starých fotografií a další zajímavosti.

  • Hrad Kašperk

Kašperk je hrad v Šumavském podhůří, poblíž Kašperských Hor v okrese Klatovy.Nachází se zhruba 2,5 km ssv. od Kašperských Hor, v katastru jejich místní části Žlíbek. Hrad založil Karel IV. (podle něho byl i pojmenován - Karlsberg) na ochranu místních zlatých dolů a hranic s Bavorskem a jako správní sídlo prácheňského kraje. Kašperk se rychle stal významnou oporou královské moci v jižních Čechách, a přestože se správci hradu často měnili, jeho význam nijak neupadal. V roce 1585 si jej pronajalo a později koupilo město Kašperské Hory, ale nevěnovalo údržbě potřebnou péči. Výnos Ferdinanda III. o boření hradů z roku 1655 však nebyl kašperskohorskými, kteří zříceninu používali jako zdroj stavebního materiálu, proveden.Ve 20. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

  • Hrad Klenová

Hrad a zámek Klenová se nachází 13 km západně od města Klatovy, v Plzeňském kraji, asi 2 kilometry od Janovic nad Úhlavou.První zmínka o hradu pochází z roku 1287; v té době hrad střežil obchodní stezku ze Železné Rudy do Bavorska. Z hradu pocházejí páni z Klenové. Ve 14. a 15. století vznikl palác a z 16. století pochází renesanční křídlo. Od 17. století hrad chátrá. V druhé polovině 19. století byl ke středověkému hradu Klenová přistavěn novogotický zámek a komplex dalších obytných a hospodářských budov .Ve 20. století, až do roku 1951, byla majitelkou hradu malířka Vilma Vrbová-Kotrbová. Poté se stal majetkem československého státu. Od roku 1963 je využíván jeho prostor a okolí jako umělecká galerie.

  • Hrad Rábí

Rabí je zřícenina hradu ležící ve stejnojmenné vesnici na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů, asi 8 kilometrů severovýchodně od Sušice.Od počátku 14. století stávala na místě dnešního hradu tvrz pánů z Velhartic. V červnu roku 1421 byla obléhána a dobyta husity; při obléhání přišel o druhé (pravé) oko Jan Žižka. V 15. století proběhla rozsáhlá přestavba při níž došlo k rozšíření rozlohy hradu a bylo zesíleno jeho opevnění. Uprostřed byl postaven donjon s obytnou i obrannou funkcí, celková rozloha hradu (asi 1 hektar, jedná se o největší hrad v Čechách) byla rozčleněna na tři části které bylo možné hájit samostatně. Roku 1498 byla dokončena hradní kaple. Hrad byl vypleněn během třicetileté války a v 18. století vyhořel. Částečně byl renovován od roku 1920. V současnosti je přístupný veřejnosti, v rekonstruovaných prostorách je umístěno malé muzeum. Hrad je národní kulturní památkou.

  • Zámek Kozel

Kozel je klasicistní lovecký zámek v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-město. Leží asi 15 km jihovýchodně od města Plzeň a 2 km od obce Šťáhlavy. Zámek byl postaven na konci 18. století pod vedením stavitele Václava Haberditze pro stavebníka Jana Vojtěcha Černína. Jedná se o přízemní čtyřkřídlou budovu kolem vnitřního obdélníkového nádvoří. Tato stavba byla podle návrhu Ignáce Palliardiho doplněna o kapli, jízdárnu, lokajnu a konírnu. Na výzdobě interiéru se významně podílel pražský malíř Antonín Tuvora, který technikou al secco vyzdobil plochy stěn většiny místností. Zámek leží v rozsáhlém zámeckém parku.

Chyby v texu vyhrazeny

Vytvořte si web zdarma!Webnode